• Srušen rekord
  • 24.08.2026. 15:00

Hrvatski kozji sirevi ušli u Guinnessovu knjigu rekorda

Riječ je o prvom natjecanju ove vrste, što znači da će svi koji u budućnosti žele srušiti rekord morati okupiti više od 388 sireva

Hrvatski kozji sirevi ušli u Guinnessovu knjigu rekorda
Foto: FB/sircro

Čak 30 vrsta sireva hrvatskih proizvođača sudjelovalo je u postavljanju Guinnessova svjetskog rekorda u francuskom Meyralsu, gdje je predstavljena najveća plata kozjih sireva.

Na natjecanju je ukupno bilo postavljeno 388 kozjih sireva, a sudac je nakon prebrojavanja potvrdio da broj sireva i sam događaj ispunjavaju propozicije za uvrštenje u Guinnessovu knjigu rekorda. Riječ je o prvom natjecanju ove vrste, što znači da će svi koji u budućnosti žele srušiti rekord morati okupiti više od 388 sireva.

Hrvatski sirevi privukli veliku pozornost

U postavljanju rekorda sudjelovalo je ukupno 30 sireva hrvatskih proizvođača iz devet županija. Među njima su bili sirevi Sirane Jagarka iz Munjave Modruške, OPG-a Koze i mi iz Donjeg Kraljevca, Male Roga iz Male Vinice kod Aržana, OPG-a Moravec iz Petrijanca, OPG-a Geto iz Bilja, Tatjane Lovrić-Jovanović iz Komletinaca, OPG-a Ljubić iz Velike Horvatske, Petra Žampere i njegove obitelji iz Žmana na Dugom Otoku, Sirane Gligora iz Kolana na Pagu te Sirane Vesna Loborika iz istoimenog mjesta u Istri.

Hrvatski sirari u utrci za Guinnessov rekord: Sudjeluje deset proizvođača

Hrvatski proizvođači nastupili su kao Croatian Goat Cheese Team, a njihovih 30 sireva pridonijelo je postavljanju rekorda.

Na samom događaju hrvatski sirevi prvi su ponuđeni posjetiteljima na degustaciju. Sirarka Lucija Radoš predstavila ih je na pozornici, a potom je gostovala i u radijskoj emisiji uživo. Događaju je prisustvovalo više od 1.000 posjetitelja, a velik broj njih čekao je u redu kako bi kušao hrvatske sireve. Prema dojmovima hrvatskog tima, posjetitelji su bili posebno zainteresirani jer se naši sirevi razlikuju od onih koje proizvode francuski sirari.

Hrvatski proizvođači tako su, osim sudjelovanja u postavljanju svjetskog rekorda, dobili i priliku predstaviti domaću proizvodnju kozjih sireva publici u zemlji koja ima dugu i snažnu tradiciju sirarstva.


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.

Izdvojen oglas

KLUB

Neil Young na radiju i miris ljeta u kosi. #RuralFoto #selo

Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo